DESET LET S BÁROVKAMI

Zdá se to neuvěřitelné, ale první dobrodružství dvanáctileté Báry, která s pomocí kouzelného atlasu cestuje do minulosti, se objevilo na pultech knihkupectví už před deseti lety. Dnes je vydaných dvacet čtyři dílů, na dalších se pracuje a obliba série stále stoupá. U knižní série, a zejména u série pro děti, je takový úspěch ojedinělý.

Už dávno zobecnělo důvěrné oslovení knížek, se kterým přišli sami čtenáři - bárovky. První generace dětí, která na bárovkách vyrůstala, už je na vysokých školách. Společné čtení si s dětmi užívají rodiče i prarodiče, protože i dospělí si v nich najdou "to své", řada škol bárovky nakupuje na společné čtení, bezpočet dětí se na bárovkách "rozečetlo". Hlavním kreditem knih jsou uvěřitelné příběhy s detailně vykreslenými dobovými reáliemi a atmosférou. Není divu, autorka Veronika Válková je historička a bárovky začala psát s už velkou zkušeností nejen odbornou, ale i spisovatelskou a pedagogickou, v době, kdy za sebou měla několik úspěšných fantasy románů, kompletní řadu učebnic dějepisu pro ZŠ a skoro patnáctiletou praxi na víceletém gymnáziu.

A kam že se to mohou děti s Bárou podívat? Do egyptských pyramid i na dvůr Karla IV., do terezínského ghetta i mezi gejši a samuraje, za mamuty i za indiány, na vyhlášení samostatného Československa i na bitvu na Vítkově, k astrologům Rudolfa II. i do komnat Marie Terezie, mohou zažít dobývání Tróje i Pražské povstání a mnoho dalšího.

Pro fanynky a fanoušky bárovek existuje dokonce Společenství kouzelného atlasu, kam se mohou přihlásit a získat spoustu zajímavých výhod a zapojit se do soutěží.

FOTOGRAFIE KE STAŽENÍ

foto Martina Žigmundová

FOTOGRAFIE KE STAŽENÍ

foto archiv autorky